vineri, iulie 5, 2024
AcasăEXTERNRomânia părăsește Euro 2024 după ce pierde în fața Olandei cu 0-3

România părăsește Euro 2024 după ce pierde în fața Olandei cu 0-3

Echipa națională a României a fost eliminată din Euro 2024 după o înfrângere în această seară pe Allianz Arena, în fața Olandei, cu scorul de 0-3.

În prima repriză, România a dat dovadă de forță, a făcut pressing în primul sfert de oră, a avut o comunicare bună și atacuri hotărâte. Cu toate acestea, Olanda a obținut avantajul la pauză, prin golul lui Gakpo în minutul 20.

În a doua repriză, România a continuat să lupte, însă Olanda și-a consolidat victoria în minutul 83. Gakpo, deși sub presiunea lui Drăgușin, a reușit să paseze de pe linia de fundal pentru Malen, care a înscris al doilea gol al Olandei.

Malen a marcat din nou în minutul 93, asigurând astfel victoria echipei sale.

Deși jucătorii români au dat dovadă de curaj și determinare pe teren, echipa olandeză s-a dovedit a fi prea puternică. Atmosfera a fost încărcată de emoții, suporterii români încurajându-și necontenit echipa până la ultimul fluier al arbitrului.

Deși visul Euro 2024 s-a încheiat pentru România, echipa națională a câștigat respectul și susținerea fanilor pentru determinarea și spiritul de luptă arătate pe teren.